Košík je prázdny
Kategória tovaru

Hitlerov ušľachtilý Žid - Brigitte Hamannová


Kniha Brigitty Hamannovej ani zďaleka nie je obyčajným životopisom židovského lekára Eduarda Blocha (30. 1. 1872-1. 6. 1945), ktorý sa narodil v juhočeskej Hlbokej, medicínu vyštudoval v Prahe a usadil sa v …
Vaša cena 19,30
Vaša cena bez DPH 16,08
 
Dostupnosť Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 14.10.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Kniha Brigitty Hamannovej ani zďaleka nie je obyčajným životopisom židovského lekára Eduarda Blocha (30. 1. 1872-1. 6. 1945), ktorý sa narodil v juhočeskej Hlbokej, medicínu vyštudoval v Prahe a usadil sa v rakúskom Linzi. Doktor Eduard Bloch "vstúpil do dejín" tým, že v roku 1907 v Linzi liečil matku Adolfa Hitlera. Rakovinou postihnutá Klara Hitlerová sa uzdraviť nemohla, Eduard Bloch aspoň zmiernil jej utrpenie. Za to mu bol jej vtedy osemnásťročný syn Adolf zrejme úprimne vďačný a židovský lekár bol dojatý Adolfovou starostlivosťou o matku. Nikto, a tým menej Eduard Bloch, nemohol vtedy tušiť, kým sa na svoju matku nadmieru fixovaný mladík stane. Eduard Bloch sa s Adolfom Hitlerom už nikdy potom osobne nestretol, ale po anšluse Rakúska dal "Vodca a ríšsky kancelár" židovského lekára pod ochranu lineckého Gestapa. Tak sa Eduard Bloch stal zrejme jediným Židom, o ktorého osud sa Hitler osobne zaujímal. Koncom novembra 1940 povolili nacisti doktorovi Blochovi a jeho manželke odísť cez Lisabon do USA.

Situácia židovských utečencov v Spojených štátoch však nebola ľahká, možnosti obživy boli obmedzené a napr. lekári, ak chceli v novej vlasti pracovať vo svojom povolaní, museli podstúpiť nové štúdiá a skúšky. Blochovi sa to pre jeho vysoký vek už nepodarilo.

Kniha vrcholí popisom rozruchu, ktorý vyvolalo časopisecké interview s Eduardom Blochom v roku 1941, kde úprimne a pre vtedajšie publikum nečakane popísal svoje stretnutie s Hitlerom aj svoj vtedajší srdečný vzťah k nemu. Rozhovor viedol k ostrej debate historikov o mnohých mýtoch ohľadom Hitlerovej psychiky.

Autorka sleduje aj osudy ďalších židovských rodín spriaznených s Eduardom Blochom, a to v širokých spoločenských a politických súvislostiach dejín prvej polovice 20. storočia, vrátane presahov do českých krajín. Jej práca je cenným príspevkom k poznaniu nástupu a fungovania nacistického režimu v Rakúsku po roku 1938, k dejinám holokaustu, lineckej židovskej komunity aj k úvahám o charaktere a psychike Adolfa Hitlera. V neposlednom rade je potom aj svedectvom o obtiažnosti a rôznych cestách vyrovnávania sa s holokaustom tých, ktorým sa podarilo prežiť.

Viedenská historička Brigitte Hamannová patrí k najväčším znalcom po posledných storočiach habsburskej monarchie. Mnohé z jej prác, napríklad biografi eo korunnom princovi Rudolfovi, cisárovnej Alžbete alebo Berte von Suttner a Mozartovi, sú prekladané do mnohých jazykov vrátane slovenčiny. Knihy Brigitty Hamannovej sú podložené hlbokým a detailným štúdiom konkrétneho historického materiálu a zároveň sa vyznačujú neobyčajne pútavým spracovaním.


Parametre

Autor: Brigitte Hamannová