Aktuálny výbor z unikátnej obrazovej učebnice Jana Amosa Komenského doplnený novými ilustráciami Václava Sokola sa snaží sprostredkovať "svet v obrazoch" súčasnému detskému čitateľovi. Kniha nadväzuje na predchádzajúci úspešný prvý a druhý diel vydaný v česko-anglickej verzii. Teraz je nová súhrnná publikácia vydaná v česko-nemeckom vydaní av dvojnásobnom rozsahu zhŕňa obsah oboch predchádzajúcich dielov. Kniha prináša ďalšie nové obrázky a nové situácie zo sveta, ktorý nás obklopuje.
Kniha obsahuje Komenského texty v modernizovanej češtine, dopĺňa ich aktuálnym nemeckým prekladom a tiež originálnou latinčinou. Kniha tak môže smelo slúžiť aj pôvodnému zámeru svojho autora – môže mladému čitateľovi otvárať okno do sveta cudzích jazykov.
Komenského ORBIS SENSUALIUM PICTUS (Svet v obrazoch) je jedinou knihou pre deti, ktorá vychádza už tristo šesťdesiat rokov. Napísal ju jeden z najväčších európskych učencov, je však bez encyklopedickej učenosti. Trojjazyčnosť pripomína základ Európy vo vzájomnom sprostredkovaní a výmene myšlienok.
Ján Amos Komenský je nazývaný učiteľom národov. K reforme vzdelávania ho viedla zlá osobná skúsenosť z detských rokov. Jeho nadanie objavili až v šestnástich rokoch a poslali ho na štúdiá do cudziny. Po návrate z nemeckého Heidelbergu sa mladý teológ stáva kazateľom protestantskej Jednoty bratskej a rektorom školy vo Fulneku na Morave. Tridsaťročná vojna mu však prisúdila osud večného utečenca. Kvôli svojmu vyznaniu sa musel skrývať a neskôr natrvalo opustiť svoju vlasť. V poľskom Lešne zhorí niektoré jeho rukopisy. Komenský sa však vždy znovu púšťa do práce a nestráca nádej v nápravu vecí ľudských.
Komenský získal pozornosť európskych učencov vďaka svojej učebnici latinčiny Brána jazykov. Z rôznych oblastí poznania vybral dôležité slová a zostavil z nich vety, od jednoduchých po zložité. Latinská slovná zásoba sa tak rozširovala prirodzenou detskou zvedavosťou, nie mechanickým memorovaním klasických diel. Orbis pictus je naplnením Komenského myšlienky obrazovej učebnice. Texty z Brány jazykov boli zjednodušené, k latinčine pribudli ďalšie jazyky. Viditeľný svet sa mu podarilo usporiadať do prehľadných obrazov, ktorým vládne poriadok daný Stvoriteľom. S pomocou číslic spojil veci na obrázkoch s pojmami. Vznikla tak nielen jazyková učebnica pre školákov, ale aj najstaršia detská encyklopédia. Cvičia zmysly k správnemu rozlišovaniu a osvojeniu si pojmov (najprv v materčine a neskôr v latinčine).
Orbis pictus vyšiel prvýkrát v roku 1658 v Norimbergu s čiernobielymi drevorytmi. Čoskoro zľudovel po celej Európe. Jednotlivé vydania sa líšia jazykmi, obrázkami i veľkosťou. Náš výbor pre najmenších vychádza z českého vydania z roku 1883, ktoré do tlače pripravil pradedo maliara Václava Sokola. Dvadsaťštyri kapitol predstavuje reprezentatívny prierez knihou. Sokol prekreslil staré farbotlače na veľké plátna. Každému obrazu je venovaná samostatná tabuľa a je v rovnocennom postavení s textami. Napĺňa sa tak Komenského zámer zmyslovej plnosti poznania. Texty sú vytlačené v troch stĺpcoch vedľa seba. Latinčina je zachovaná podľa vydania z devätnásteho storočia. Český a nemecký preklad sme upravili, aby bol zrozumiteľný dnešným deťom.
Projekt významne podporil Česko-nemecký fond budúcnosti a prípravu knihy podporila Univerzita Karlova v Prahe, Fakulta humanitných štúdií.
ORBIS PICTUS - Comenius Welt in Bildern für die Jüngsten
Comenius ORBIS SENSUALIUM PICTUS (Welt in Bildern) ist das einzige Buch für Kinder, das schon seit 360 Jahren erscheint. Es wurde von einem der größten europäischen Gelehrten geschrieben, dennoch ist es bar aller enzyklopädischen Gelehrsamkeit. Die Dreisprachigkeit erinnert daran, dass das Fundament Europas in der gegenseitigen Vermittlung und dem Austausch von Gedanken liegt.
Johann Amos Comenius (tschechisch: Ján Amos Komenský) wird als Lehrer der Völker bezeichnet. Schlechte Erfahrung aus der eigenen Kinderzeit brachte ihn dazu, die Bildung zu reformieren. Seine Begabung wurde erst entdeckt, als er 16 Jahre alt war,
Autor: Jan Amos Komenský