Košík je prázdny
Kategória tovaru

Pamäte - Karel Engliš


Kniha prináša doposiaľ nepublikované rukopisy pamätí - autobiografiu Karla Engliša (1880 Hrabyně - 1961 Hrabyně).
Vaša cena 23,10
Vaša cena bez DPH 19,25
 
Dostupnosť Skladom > 5 ks
Odosielame v pondelok 30.9.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Kniha prináša doposiaľ nepublikované rukopisy pamätí - autobiografiu Karla Engliša (1880 Hrabyně - 1961 Hrabyně). Vychádza ako 4. zväzok edičného radu Masarykovej univerzity „Dielo Karla Engliša“ v edícii „Pocta osobnostiam“ v roku 2022 v spolupráci Masarykovým ústavom a Archívom AV ČR. Kniha je cenným zdrojom informácií aj dokumentácie pre historikov, ekonómov, filozofov i ďalších bádateľov a prináša originálny Englišov pohľad na jeho činnosť akademickú, politickú i vedeckú.
Predkladané "Pamäte" završujú spomienkový a dokumentárny edičný rad z pera Karla Engliša, ktorý desiatky rokov spracovával a písal. Rukopisy často ukrýval pred zabavením a zničením. Vydaním diela je tak splatený veľký dlh voči tejto mimoriadnej osobnosti.
Spomienky začal Karel Engliš písať v roku 1925, keď mal 45 rokov, as prestávkami na nich pracoval až do konca svojho života v roku 1961. Vzniklo tak niekoľko ucelených tematických súborov. Nejde teda o klasický životopis. Tým je však kniha osobitá a zvláštna. Dovoľuje nám nahliadnuť, akými témami sa Engliš v príslušnom čase zaoberal, čo považoval za potrebné komentovať, zaznamenať. Poskytuje čitateľovi možnosť spoznať Englišov bystrý pozorovací talent a neobyčajnú pamäť. S odstupom desaťročia dokáže Karel Engliš líčiť udalosti a popisovať osobnosti tak detailne, ako by ich prežil či videl včera.

Z textov písaných takmer štyridsať rokov na čitateľov zapôsobí Englišove typické povahové vlastnosti: priamosť, pravdomluvnost. Sám v texte uvádza: "Hovorím pravdivo, čo si myslím, nech uvalím na seba číkoľvek hnev. Tak som to robil po celých 80 rokov." Zaujme jeho láskavosť, tolerancia, nesmierna pracovitosť, usporiadanosť myšlienok aj zmysel pre humor.


Parametre

Autor: Karel Engliš