Košík je prázdny
Kategória tovaru

Slávne vily kraja Vysočina - Jan Sedlák


Kniha z edície Slávnej vily je vôbec prvou publikáciou, ktorá sa súborne zaoberá architektúrou individuálneho bývania, osobnosťami jeho projektantov a osudmi stavebníkov v kraji Vysočina.
Vaša cena 18,90
Vaša cena bez DPH 15,75
 
Dostupnosť Skladom > 5 ks
Odosielame v piatok 27.9.

Výpredaj tovarov tejto kategórie - zľavy až 80%


Podrobný popis

Kniha z edície Slávnej vily je vôbec prvou publikáciou, ktorá sa súborne zaoberá architektúrou individuálneho bývania, osobnosťami jeho projektantov a osudmi stavebníkov v kraji Vysočina. V kraji preslávenom predovšetkým stredovekými, renesančnými a barokovými pamiatkami, ľudovým staviteľstvom, prírodnými krásami, rekreačnými a športovými aktivitami. V kraji, kde sa narodili alebo pôsobili hudobní umelci, architekti, básnici a literáti, z ktorých niektorí dosiahli svetovosť...

Avšak aj vilové a rodinné domy od neskorého 19. storočia až po dnešok, ktoré sú prezentované päťdesiatimi ukážkami, dokazujú, že Vysočina reagovala na štýlovo premenlivý vývoj tohto druhu architektúry. V porovnaní s Prahou a Brnom, Královohradeckým, Olomouckým a Zlínskym krajom, kde už od začiatku 20. storočia vznikali centrá moderných výbojov, oblasť Vysočiny skôr prijímala vplyvy zvonku. Buď tým, že sa miestni projektanti vyrovnávali s podnetmi z niektorých uvedených centier, alebo tým, že osvietení stavebníci zverovali návrhy svojich víl a domov renomovaným architektom najviac z Prahy a Brna.

Zo starších pražských architektov tu zanechali svoje stavby Josef Gočár, Kamil Hilbert, Anton a Bohumil Hübschmann a Pavel Janák, z Brna potom Bohumír Čermák. Z pražských príslušníkov medzivojnovej avantgardy funkcionalistov je reprezentačne zastúpený Ľudovít Hilgert Jaroškovou vilou v Dalečíne, ďalej Lev Krča a Jozef Štěpánek, z Brna Otto Eisler, Bohuslav Fuchs a Mojmír Kyselka. Jihlavskí stavebníci nemeckej národnosti sa naopak obracali na tradičnejšie orientovaných architektov z radov pražských Nemcov (Adolf Foehr, Walther Sobotka). Zatiaľ čo pražskú, brnenskú a zlínsku architektúru ovládol funkcionalizmus už v druhej polovici dvadsiatych rokov, na Vysočine prenikal tento vedúci architektonický prúd skôr v tridsiatych rokoch. Na konci Prvej republiky a začiatku Druhej svetovej vojny nadobudol vplyvom tunajšieho svojrázneho prostredia špecifickú podobu vo výraze, stavebných postupoch a prírodných materiáloch. Niekoľko príkladov vilových realizácií z posledných rokov svedčí o tom, že kvalitné projekty individuálneho bývania môžu vznikať aj v ateliéroch mimo centra.

Za redakčného vedenia Jána Sedláka sa na textoch publikácie podieľali historici umenia a architekti Lubor Herzán, Ján Hubáčik, Tomáš Koreček, Peter Kratochvíl, Jána Laubová, Zdeněk Lukeš, Jiří Slávik, Martin Strakoš, Eva Šmerdová, Eva Ugrinová a Pavla Zvolánková.


Parametre

Autor: Jan Sedlák